Blog

Oscars 2018: your full list of winners

From big winners to underdog surprises, find out who's winning — and who's not

From big winners to underdog surprises, find out who's winning — and who's not

This is the first Academy Award nomination for both Jeremy Comte and Marianne Farley. (Angela Weiss/AFP/Getty Images)

It's Hollywood's biggest night of the year. So which films are taking home top honours? What are the biggest surprises? Find out as they happen or catch up on what you missed below. 

2018 Oscar winners:

Actor in a Supporting Role

Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
* Winner: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Makeup and Hairstyling

*Winner: Darkest Hour, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
Victoria and Abdul, Daniel Phillips and Lou Sheppard
Wonder, Arjen Tuiten

Costume Design

Beauty and the Beast — Jacqueline Durran
Darkest Hour —Jacqueline Durran
*Winner: Phantom Thread — Mark Bridges
The Shape of Water — Luis Sequeira
Victoria and Abdul — Consolata Boyle

Documentary (Feature)

Abacus: Small Enough to Jail — Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman
Faces Places —Agnès Varda JR, Rosalie Varda
*Winner: Icarus — Bryan Fogel, Dan Cogan
Last Men in Aleppo — Feras Fayyad, Kareem AbeedSoren Steen Jepersen
Strong Island — Yance Ford, Joslyn Barnes

Sound Editing

Baby Driver, Julian Slater
Blade Runner 2049, Mark ManginiTheo Green
*Winner: Dunkirk, Alex Gibson, Richard King
The Shape of Water, Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
Star Wars: The Last JediRen Klyce, Matthew Wood

Sound Mixing

Baby Driver, Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
Blade Runner 2049, Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
*Winner: Dunkirk, Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
The Shape of Water, Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
Star Wars: The Last Jedi, Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

Production Design

Beauty and the Beast, Sarah Greenwood; Katie Spencer
Blade Runner 2049, Dennis GassnerAlessandra Querzola
Darkest Hour, Sarah Greenwood, Katie Spencer
Dunkirk, Nathan Crowley, Gary Fettis
*Winner: The Shape of Water, Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau

Foreign Language Film

*Winner: A Fantastic Woman (Chile)
The Insult (Lebanon)
Loveless (Russia)
On Body and Soul (Hungary)
The Square (Sweden)

Actress in a Supporting Role

Mary J. BligeMudbound
*Winner: Allison JanneyI, Tonya
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie MetcalfLady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Short Film (Animated)

*Winner: Dear Basketball — Glen Keane, Kobe Bryant
Garden Party — Victor Caire, Gabriel Grapperon
Lou — Dave Mullins, Dana Murray
Negative Space — Max Porter, Ru Kuwahata
Revolting Rhymes — Jakob Schuh, Jan Lachauer

Animated Feature Film

The Boss Baby — Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
The Breadwinner — Nora Twomey, Anthony Leo
*Winner: Coco — Lee Unkrich, Darla K. Anderson
Ferdinand — Carlos Saldanha
Loving Vincent — Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

Visual Effects

*Winner: Blade Runner 2049, John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
Guardians of the Galaxy Vol. 2, Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
Kong: Skull Island, Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
Star Wars: The Last Jedi,  Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan
War for the Planet of the Apes, Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

Film Editing

Baby Driver, Jonathan Amos, Paul Machliss
*Winner: Dunkirk, Lee Smith
I, TonyaTatiana S. Riegel
The Shape of Water, Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Jon Gregory

Documentary (Short Subject)

Edith+Eddie — Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
*Winner: Heaven is a Traffic Jam on the 405 — Frank Stiefel
Heroin(e) — Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon
Knife Skills — Thomas Lennon
Traffic Stop — Kate Davis, David Heilbroner

Short Film (Live Action)

DeKalb Elementary — Reed Van Dyk
The Eleven O'Clock — Derin Seale, Josh Lawson
My Nephew Emmett — Kevin Wilson, Jr.
*Winner: The Silent Child — Chris Overton, Rachel Shenton
Watu Wote/All of Us — Katja Benrath, Tobias Rosen

Writing (Adapted Screenplay)

*Winner Call Me by Your Name — James Ivory
The Disaster Artist — Scott Neustadter & Michael H. Weber
Logan — Scott Frank & James Mangold and Michael Green
Molly's Game — Aaron Sorkin
Mudbound — Virgil Williams and Dee Rees

Writing (Original Screenplay)

The Big Sick — Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
*Winner: Get Out — Jordan Peele
Lady Bird — Greta Gerwig
The Shape of Water — Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri —Martin McDonagh

Cinematography

*Winner: Blade Runner 2049, Roger Deakins
Darkest Hour, Bruno Delbonnel
DunkirkHoyte van Hoytema
Mudbound, Rachel Morrison
The Shape of Water, Dan Laustsen

Music (Original Score)

Dunkirk, Hans Zimmer
Phantom Thread, Jonny Greenwood
*Winner: The Shape of WaterAlexandre Desplat
Star Wars: The Last Jedi, John Williams
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Carter Burwell

Music (Original Song)

"Mighty River" from Mudbound, Mary J. Blige
"Mystery of Love" from Call Me by Your NameSufjan Stevens
*Winner: "Remember Me" from Coco, Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
"Stand Up for Something" from Marshall, Diane Warren, Common
"This Is Me" from The Greatest ShowmanBenj Pasek, Justin Paul

Directing

Dunkirk, Christopher Nolan
Get Out, Jordan Peele
Lady Bird, Greta Gerwig
Phantom Thread, Paul Thomas Anderson
*Winner: The Shape of Water, Guillermo del Toro

Actor in a Leading Role

Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel KaluuyaGet Out
*Winner: Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Actress in a Leading Role

Sally Hawkins, The Shape of Water
*Winner: Frances McDormandThree Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

Best Picture

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post

*Winner: The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Comments

To encourage thoughtful and respectful conversations, first and last names will appear with each submission to CBC/Radio-Canada's online communities (except in children and youth-oriented communities). Pseudonyms will no longer be permitted.

By submitting a comment, you accept that CBC has the right to reproduce and publish that comment in whole or in part, in any manner CBC chooses. Please note that CBC does not endorse the opinions expressed in comments. Comments on this story are moderated according to our Submission Guidelines. Comments are welcome while open. We reserve the right to close comments at any time.

Become a CBC Member

Join the conversation  Create account

Already have an account?

now