Entertainment

At the Hotel, Slings and Arrows take Geminis for drama

Actors, sound editors, directors and writers were among those in the spotlight Wednesday as Gemini Awards honouring the best in Canadian television were handed out for drama, variety and comedy.

Actors, sound editors, directors and writers were among those in the spotlight Wednesday as Gemini Awards honouring the best in Canadian television were handed out for drama, variety and comedy.

Movie Networkseries Slings and Arrows, Season 2 took home three Gemini Awards Wednesday evening as honours were handed out for Canadian drama, variety and comedy.

Director Peter Wellington won for best direction of a dramatic series, Susan Coyne for best performance in a supporting role and Coyne, Bob Martin and Mark McKinney, for best writing in a dramatic series for Slings and Arrows.

Two performers in the CBC-TV series At the Hotel won Geminis for their acting talents in the episode "The Perfect Couple" — Maury Chaykin was named best actor in a guest role and Linda Kash best actress in a guest role.

Actors, sound editors, directors and writers were among those in the spotlight during the Gemini ceremony at the Liberty Grand entertainment centre in Toronto.

It was the thirdnight of Gemini awards for Canadian television. A fourth night is planned in Vancouver on Nov. 4 to give out big awards for best acting in lead roles, best comedy series and best drama.

Hunt for Justice: The Louise Arbour Story was named the best TV movie. It aired on CTV and was made by Montreal-based Galafilm Productions.

CBC's Songwriters' Circle won the Gemini for best music, variety program or series.

Actor Donnelly Rhodes, who played Dr. Grant Roberts on CBC family series Danger Bay and has won four Geminis, including one for his role on Da Vinci's Inquest, was presented with the Earle Grey Award for his contribution to the international profile of Canadian TV.

Writer Pete White, who penned CBC series Danger Bay, Northwood and Da Vinci's Inquest, won the Margaret Collier Award for screenwriting.

Other winners at Wednesday night's gala:

  • Best Direction in a Variety Program or Series: Mario Rouleau, Voices of Soul.
  • Best Direction in a Performing Arts Program or Series: Tim Southam,Perreault Dancer.
  • Best Direction in a Comedy Program or Series: James Allodi, Naked Josh II: Fake It Till You Make It.
  • Best Photography in a Dramatic Program or Series: Danny Nowak, CSC, The Love Crimes of Gillian Guess.
  • Best Photography in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series: David Franco, Burnt Toast.
  • Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series: Dean Soltys, Canada Russia '72.
  • Best Picture Editing in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series: Allan MacLean, Miles Davren, The Rick Mercer Report: Episode 13.
  • Best Sound in a Dramatic Program: Lou Solakofski, Yvon Benoit, Garrett Kerr, Martin Lee, Sid Lieberman, David McCallum, One Dead Indian.
  • Best Sound in a Dramatic Series: Sylvain Bourgault, Eric Ladouceur, Charlie Jade, Spin.
  • Best Sound in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series: Dave Rose, Michael Lacroix, Kirk Lynds, Donna Powell, Lou Solakofski, Burnt Toast.
  • Best Production Design or Art Direction in a Dramatic Program or Series: Guy Lalande, Human Trafficking.
  • Best Costume Design: Mariane Carter, Human Trafficking.
  • Best Achievement in Makeup: Donald J. Mowat, Paula Fleet, Jane Meade,Prairie Giant: The Tommy Douglas Story.
  • Best Visual Effects: Tom Turnbull, Ian Britton, Robert Crowther, Graham Cunningham, Matthew Hansen, Mary Holding, Ariel Joson, Terry.
  • Best Original Music Score for a Program or Miniseries: Jonathan Goldsmith, Trudeau II: Maverick in the Making.
  • Best Original Music Score for a Dramatic Series: Jim McGrath, Degrassi: The Next Generation 5, Our Lips Are Sealed, Part I.
  • Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Miniseries: Judah Katz, Canada Russia '72.
  • Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Miniseries: Lushin Dubey, Murder Unveiled
  • Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series: Paul Soles, Terminal City: Episode 6.
  • Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series: Susan Coyne, Slings and Arrows Season 2: Fair is Foul and Foul is Fair.
  • Best Individual Performance in a Comedy Program or Series: Mark McKinney, Robson Arms Season 1:Material Breach.
  • Best Performance or Host in a Variety Program or Series: k.d. lang, Words to Music: The Canadian Songwriters Hall of Fame.
  • Best Performance in a Performing Arts Program or Series: Johnny Wright, Tara Birtwhistle, Jesus Corrales, Dmitri Dovgoselets, Amanda Green, Vanessa Lawson, Chelsey Lindsay, Sarah Murphy-Dyson, Janet Sartore-De Luca, CindyMarie Small, Jo-Ann Sundermeier, Zhang Wei-Qiang —The Tale of the Magic Flute.
  • Best Achievement in Casting: Jenny Lewis, Sara Kay,Heyday!

now