How Canadian athletes have fared each day at the IAAF World Championships in Daegu, South Korea:

Day 9

  • Sam Effah, Gavin Smellie, Jared Connaughton, Justyn Warner, men's 4x100m relay: 6th in semifinal heat, did not advance to final

Day 8

  • Diane Roy, women's 800m wheelchair: won gold medal
  • Nikkita Holder, women's 100m hurdles: finished 6th
  • Phylicia George, women's 100m hurdles: finished 7th
  • Erik Gauthier, men's 400m wheelchair: finished 8th
  • Perdita Felicien, women's 100m hurdles: 4th in semifinal heat, did not advance to final

Day 7

  • Dylan Armstrong, men's shot put: won silver medal
  • Perdita Felicien, women's 100m hurdles: 2nd in heat, advanced to semifinals
  • Phylicia George, women's 100m hurdles: 2nd in heat, advanced to semifinals
  • Nikkita Holder, women's 100m hurdles: 3rd in heat, advanced to semifinals
  • Jared Connaughton, men's 200m: 4th in heat, did not advance to semifinals
  • Bryan Barnett, men's 200m: 6th in heat, did not advance to semifinals
  • Heather Steacy, women's hammer throw: 14th in qualifying group, did not advance to final
  • Women's 4x400m relay team: 5th in heat, did not advance to final

Day 6

  • Dylan Armstrong, men’s shot put: 2nd in qualifying, advanced to final
  • Kimberly Hyacinthe, women’s 200m: 7th in heat, did not advance to semifinals
  • Lemlem Bereket, women’s 800m: 6th in heat, did not advance to semifinals
  • Scott Russell, men’s javelin: 10th in qualifying group, did not advance to final
  • Geoff Martinson, men’s 1,500m: 9th in semifinal heat, did not advance to final

Day 5

  • Rachel Lavallée Seaman, women's 20k race walk: finished 37th

Day 4

  • Jessica Zelinka, women's heptathlon: finished 9th
  • Ruky Abdulai, women's heptathlon: finished 13th
  • Geoffrey Martinson, men's 1,500m: 9th in heat, qualified for semifinals

Day 3

  • Jessica Zelinka, women's heptathlon: 8th after four of seven events
  • Ruky Abdulai, women's heptathlon: 20th after four of seven events
  • Alex Genest, men's 3,000m steeplechase: 9th in heat, did not advance to final
  • Matthew Hughes, men's 3,000m steeplechase: 10th in heat, did not advance to final

Day 2

  • Damian Warner, men's decathlon: finished 18th.
  • Justyn Warner, men's 100m: 8th in heat, did not advance to final.
  • Julie Lablonté, women's shot put: 9th in Group A, did not advance to final.
  • Kelsie Hendry, women's pole vault: 12th in Group A, did not advance to final.

Day 1

  • Damian Warner, men's decathlon: 9th after five events.
  • Jamie Adjetey-Nelson, men's decathlon: withdrew after two events.
  • Justyn Warner, men's 100m: 4th in heat, advanced to semifinals.
  • Sam Effah, men's 100m: withdrew before first heat.
  • Andrew Ellerton, men's 800m: 5th in heat, did not advance.
  • Jim Steacy, men's hammer throw: did not advance to final.