Notifications

Commonwealth Games: Canada's medallists

The full list of medals won by Canadians at the XX Commonwealth Games in Glasgow, Scotland.

Full list from competition in Glasgow, Scotland

Canada's Samir El-Mais shows off his gold medal after winning the title in the men's 91 kg boxing event. (Alex Livesey/Getty Images)

The full list of medals won by Canadians at the XX Commonwealth Games in Glasgow, Scotland:

Gold

  • Ryan Cochrane (swimming): Men's 400m freestyle.
  • Ryan Cocharne (swimming): Men's 1,500m freestyle.
  • Annabelle Kovacs, Maria Kitkarska, Patricia Bezzoubenko (rhythmic gymnastics): Team competition.
  • Patricia Bezzoubenko (rhythmic gymnastics): Individual all-around.
  • Patricia Bezzoubenko (rhythmic gymnastics):Individual ball.
  • Patricia Bezzoubenko (rhythmic gymnastics): Individual hoop.
  • Patricia Bezzoubenko (rhythmic gymnastics): Individual clubs.
  • Katerine Savard (swimming): Women's 100m butterfly.
  • Sultana Frizell (athletics): Women's hammer throw.
  • Audrey Lacroix (swimming): Women's 200m butterfly.
  • Catharine Pendrel (cycling): Women's mountain bike.
  • Marie-Eve Beauchemin-Nadeau (weightlifting): Women's 75 kg.
  • Erica Wiebe (wrestling): Women's 75 kg.
  • Korey Jarvis (wrestling): Men's 125 kg.
  • Damian Warner (athletics): Decathlon.
  • Jim Steacy (athletics): Men's hammer throw.
  • Meaghan Benfeito & Roseline Filion (diving): Women's 10m synchro.
  • Meaghan Benfeito (diving): Women's 10m.
  • David Tremblay (wrestling): Men's 61 kg.
  • Arjun Gill (wrestling): Men's 97 kg.
  • Dori Yeats (wrestling): Women's 69 kg.
  • Derek Drouin (athletics): Men's high jump.
  • Brianne Theisen-Eaton (athletics): Women's heptathlon.
  • George Kobaladze (weightlifting): Men's +105 kg.
  • Danielle Lappage (wrestling): Women's 63 kg.
  • Tamerlan Tagziev (wrestling): Men's 86 kg.
  • Scott Morgan (artistic gymnastics): Men's rings.
  • Scott Morgan (artistic gymnastics): Men's vault.
  • Ellie Black (artistic gymnastics): Women's beam.
  • Jennifer Abel (diving): Women's 1m springboard.
  • Samir El-Mais (boxing): Men's 91 kg.
  • Michelle Li (badminton): Women's singles.

Silver

  • Kirsten Sweetland (triathlon): Women's competition.
  • Des Vamplew and Jim Paton (shooting): Full bore rifle pairs.
  • Samantha Cheverton, Brittany MacLean, Alyson Ackman, Emily Overholt (swimming): Women's 4x200m freestyle.
  • Emily Batty (cycling): Women's mountain bike.
  • Jim Paton (shooting): Men's Queen's Prize individual.
  • Jessica Zelinka (athletics): Women's heptathlon.
  • Jennifer Abel and Pamela Ware (diving): Women's 3m synchro.
  • Scott Morgan (artistic gymnastics): Men's floor.
  • Ellie Black (artistic gymnastics): Women's vault.
  • Brittanee Laverdure (wrestling): Women's 55 kg. 
  • Jevon Balfour (wrestling): Men's 65 kg.
  • Kevin Lytwyn (artistic gymnastics): Men's rings.
  • Diane Roy (athletics): Women's para-sport 1,500m.
  • Ryan Bester (lawn bowls): Men's singles. 
  • Jennifer Abel (diving): Women's 3m springboard.
  • Ariane Fortin (boxing): Women's 75 kg.

Bronze

  • Dorothy Ludwig (shooting): Women's 10m air pistol.
  • Alix Renaud-Roy (judo): Women's 70 kg.
  • Jonah Burt (judo): Men's 81 kg.
  • Patricia Bezzoubenko (rhythmic gymnastics): Individual ribbon.
  • Ana Laura Portuondo (judo): Women's 78 kg.
  • Alyson Ackman, Michelle Williams, Sandrine Mainville, Victoria Poon (swimming): Women's 4x100m freestyle.
  • Sinead Russell, Tara van Beilen, Katerine Savard, Sandrine Mainville (swimming): Women's 4x100m medley.
  • Rémi Pelletier-Roy (cycling): Men's 20km scratch race.
  • Hilary Caldwell (swimming): Women's 200m backstroke.
  • Marie-Josée Arès-Pilon (weightlifting): Women's 69 kg.
  • Brittany MacLean (swimming): Women's 800m freestyle.
  • Tim Nedow (athletics): Men's shot put.
  • Pascal Plamondon (weightlifting): Men's 85 kg.
  • Jasmine Mian (wrestling): Women's 48 kg.
  • Zachary Clay, Nathan Gafuik, Anderson Loran, Kevin Lytwyn, Scott Morgan (artistic gymnastics): Men's team event.
  • Brooklynn Snodgrass (swimming): Women's 50m backstroke.
  • Aurelie Rivard (swimming): Women's para-sport 200m IM.
  • Kate Van Buskirk (athletics): Women's 1,500m.
  • Jill Gallays (wrestling): Women's 53 kg.
  • Braxton Stone-Papadoloulos (wrestling): Women's 58 kg.
  • Michael Mason (athletics): Men's high jump.
  • Julie Labonte (athletics): Women's shot put.
  • Alex Dupont (athletics): Men's para-sport 1,500m.
  • Christabel Nettey (athletics): Women's long jump.
  • Roseline Filiion (diving): Women's 10m.
  • Mandy Bujold (boxing): Women's flyweight.
  • Ellie Black (artistic gymnastics): Women's floor.
  • Kevin Lytwyn (artistic gymnastics): Men's high bar.
  • Shawnacy Barber (athletics): Men's pole vault.
  • Cam Levins (athletics): Men's 10,000m
  • Anqi Luo and Mo Zhang (table tennis): Women's doubles.
  • Vincent Riendeau (diving): Men's 10m platform. 
  • Alysha Newman (athletics): Women's pole vault.

Comments

To encourage thoughtful and respectful conversations, first and last names will appear with each submission to CBC/Radio-Canada's online communities (except in children and youth-oriented communities). Pseudonyms will no longer be permitted.

By submitting a comment, you accept that CBC has the right to reproduce and publish that comment in whole or in part, in any manner CBC chooses. Please note that CBC does not endorse the opinions expressed in comments. Comments on this story are moderated according to our Submission Guidelines. Comments are welcome while open. We reserve the right to close comments at any time.