Mayor and Council Candidates

A full list of all the candidates running for mayor and council in each municipality is listed below. Click one of the drop-down menus for the list.

  • YT
  • NT
  • NU
Yukon

City of Whitehorse

Candidates - Mayor

  • Bernie Phillips
  • Scott B. Howell
  • Dan Curtis
  • Rick Karp
  • Mandeep Singh Sidhu

Candidates - Councillors

  • Pat Berrel
  • Dave Austin
  • Helen Geisler
  • Mike Gladish
  • Sharon Shorty
  • Julie Ménard
  • Al Fedoriak
  • Conrad Tiedeman
  • Jocelyn (Joy) Curteanu
  • Leona Kains
  • Michael Kokiw
  • Garth Brown
  • Kirk Cameron
  • Patrick Singh
  • Dave Stockdale
  • Cam Kos
  • Randy Collins
  • Betty Irwin
  • John Streicker
  • Mike Tribes
  • Roslyn Woodcock
  • Jean-Sebastien Blais

City of Dawson

Candidates - Mayor

  • Peter Jenkins
  • Wayne Potoroka

Candidates - Councillors

  • Stephen Johnson
  • Bill Kendrick
  • Dick VanNostrand
  • Kyla MacArthur
  • Hector Renaud
  • John Nunan

Town of Watson Lake

Candidates - Mayor

  • Richard Durocher
  • Fred Statham

Candidates - Councillors

  • Cynthia Kearns
  • Bev Lister
  • Thomas Slager
  • Tim O’Brien
  • Howard Fick
  • Justin Brown
  • Patricia Gilhooly
  • Denina Paquette
  • Brenda Leach
  • Rick Relkoff

Village of Teslin

Candidates - Mayor

  • Clara Jules
  • Robert Gareau

Candidates - Councillors

  • Robin Smarch
  • Tess Gareau
  • Darryl Kramer
  • Steve Kramer
  • Mike Hodgson
  • Gord Curran
  • Denise Johnston
  • Brad Stoneman

Village of Carmacks

Candidates - Mayor

  • Elaine Wyatt(acclaimed)

Candidates - Councillors

  • Tara Wheeler
  • Karen Gage
  • Lee Bodie
  • Pat McKenny
  • Tracy Burns

Village of Mayo

Candidates - Mayor

  • Scott Bolton(acclaimed)

Candidates - Councillors

  • Dick Ewing
  • Trevor Ellis
  • Kris Pavlovich
  • Jo-Ann Aird
  • William Leary
  • Steve Theriault
  • Bruce Tomlin
  • Blair Andre

Village of Haines Junction

Candidates - Mayor

  • George Nassiopoulos
  • John Farynowski
  • Martin Eckervogt

Candidates - Councillors

  • Angie Charlebois
  • Michael Crawshay
  • Thomas Eckervogt
  • Colin Graham
  • Richard Mazur
  • Ellen Stutz
  • Bruce Tomlin
  • Dave Weir

Carcross (South Klondike Advisory Area)

Candidates - Councillors

  • Diane Klandening
  • Miles Johnson
  • Dan Kemble
  • Maryanne Wally-Welin
  • Robert C. Foster

Tagish Advisory Area

Candidates - Councillors

  • Paul Dabbs
  • Bonita Ritchie
  • Edward Adel
  • Rick Halliday

Mount Lorne Advisory Area

Candidates - Councillors

  • Peter Percival
  • Allan Foster
  • Erin Woods

Marsh Lake Advisory Area

Candidates - Councillors

  • Helen Smith
  • Jo-Anne Smith
  • Walter Latour
  • Perry Savoie
  • Georgia Greetham

Ibex Valley Advisory Area

Candidates - Councillors

  • Tracey Andrew
  • Martha Taylor
  • Tom Luxemburger
  • Martin Loos
  • YT
  • NT
  • NU
Northwest Territories

City of Yellowknife

Candidates - Mayor

  • Doyle, Tim
  • Falvo, Paul A.
  • Heyck, Mark

Candidates - Councillors

  • Alty, Rebecca
  • Bardak, Lydia
  • Bell, Adrian
  • Brooks, Bob
  • Bussey, Linda
  • Konge, Niels
  • MacKenzie, Beaton
  • Mallon, Amanda
  • Mathers, Ian
  • Son, Phil Moon
  • Vanthuyne, Cory
  • Wong, Dan

Town of Fort Smith

Candidates - Mayor

  • Brake, Brad
  • Hobart, Jane

Candidates - Councillors

  • Arbeau, Arliss
  • Buckley, Lynn Napier
  • Dolan, Sandra
  • Dumont, Al
  • Holtorf, Ron
  • Martselos, Freida
  • Matthews, Don Jr.
  • McArthur, Bob
  • Nickolson, Barry
  • Paziuk, Grant
  • Sebert, Louis
  • Smith, Kevin
  • Webb, Don
  • Westwell, Chris

Town of Inuvik

Candidates - Mayor

  • Roland, Floyd
  • Shattler, Todd

Candidates - Councillors

  • Crocker, Ken
  • Driscoll, Susie
  • Gillis, Melinda
  • Halifax, Terry
  • Kulikowski, Natasha
  • Lavoie, Joseph
  • Lindsay, Derek
  • McDonald, James
  • Mero, Alana
  • Ritchie, John
  • Savoie, Clovis
  • Sharpe, Vince
  • Shattler, Edward
  • Wainman, Kurt
  • Wood, Clarence

Town of Norman Wells

Candidates - Mayor

  • Johnson, Dudley C.
  • McGregor, Gregor Harold

Candidates - Councillors

  • Bailey, Phillip J.
  • Beckingham, Stewart
  • Caidler, Joseph William
  • Closs, Renee
  • Greek, Robert R.
  • Hodgson, Sherry
  • Lepine, Jesse
  • Melnyk, Timothy L.
  • Michaud, J.P.
  • Pope, Frank
  • Watson, Nathan

Town of Hay River

Candidates - Mayor

  • Cassidy, Andrew
  • Lefebvre, Brian

Candidates - Councillors

  • Candow, Roger
  • Coakwell, Jason
  • Dohey, Keith
  • Gibb, Beverly
  • Jameson, Kandia
  • Jungkind, Donna Lee
  • Latour, Ken
  • Lester, Sandra
  • Maher, Michael John
  • Mapes, Bradley Lloyd
  • Marie, Elise
  • McKay, Vince
  • McPherson, James W.
  • St. John, Michael
  • Willows, Brian K.

Village of Fort Simpson

Candidates - Mayor

  • Whelly, Sean(acclaimed)

Candidates - Councillors

  • Antoine, Celine
  • Augier, Adolfus J.
  • Blondin, Walter
  • Campbell, Larry
  • Croatto, Gus
  • Hanna, Robert
  • Keats, Leah
  • Lafferty, Marie
  • McCagg, Ron
  • Nadia, Stella
  • Pascua-Matte, Renalyn
  • Rowe, Michael
  • Rowe, Patrick
  • Thompson, Gordon
  • Wilson, Tom
  • YT
  • NT
  • NU
Nunavut

City of Iqaluit

Candidates - Mayor

  • John Graham
  • Allen Hayward
  • Noah Ooloonie Papatsie

Candidates - Councillors

  • Joanasie Akumalik
  • Kenny Bell
  • Terry Dobbin
  • Ranbir S. Hundal
  • Jimmy Kilabuk
  • Lewis Falkiner Mackay
  • Mark Morrissey
  • Simon Nattaq
  • Romeyn Stevenson
  • Mary Ekho Wilman

Iqaluit District Education Authority

Candidates - Councillors

  • Joanne Ashley
  • Gwen Healey
  • Lori Idlout
  • John Maurice
  • Andrew Tagak
  • Alan Weeks
  • Alden Williams

Sharing Tools