The Honourable Mr. Justice Richard R. Wagner

Date of birth: April 2, 1957
Home province: Quebec
Appointed on the advice of: Harper
Date appointed: Oct. 2, 2012
Mandatory retirement date: April 2, 2032
Law school: University of Ottawa
Position before appointment: Quebec Court of Appeal

Photo Credit: Sean Kilpatrick/Canadian Press

The Honourable Madam Justice Andromache Karakatsanis

Date of birth: Oct. 3, 1955
Home province: Ontario
Appointed on the advice of: Harper
Date appointed: Oct. 21, 2011
Mandatory retirement date: Oct. 3, 2030
Law school: Osgoode
Position before appointment: Ontario Court of Appeal

Andrew Balfour Photography, Supreme Court of Canada Collection

The Honourable Mr. Justice Michael Moldaver

Date of birth: Dec. 23, 1947
Home province: Ontario
Appointed on the advice of: Harper
Date appointed: Oct. 21, 2011
Mandatory retirement date: Dec. 23, 2022
Law school: University of Toronto
Position before appointment: Ontario Court of Appeal

Andrew Balfour Photography, Supreme Court of Canada Collection

The Honourable Mr. Justice Thomas A. Cromwell

Date of birth: May 5, 1952
Home province: Nova Scotia
Appointed on the advice of: Harper
Date appointed: Dec. 22, 2008
Mandatory retirement date: May 25, 2027
Law School: Queen's University / University of Oxford
Position before appointment: Nova Scotia Court of Appeal

Photo Credit: Philippe Landreville, Supreme Court of Canada Collection

The Honourable Mr. Justice Marshall Rothstein

Date of birth: Dec. 25, 1940
Home province: Manitoba
Appointed on the advice of: Harper
Date appointed: March 1, 2006
Mandatory retirement date: Dec. 25, 2015
Law school: University of Manitoba
Position before appointment: Federal Court of Appeal

Photo Credit: Philippe Landreville, Supreme Court of Canada Collection

The Honourable Madam Justice Rosalie Silberman Abella

Date of birth: July 1, 1946
Home province: Ontario
Appointed on the advice of: PM Paul Martin
Date appointed: April 10, 2004
Mandatory retirement date: July 1, 2021
Law School: University of Toronto
Position before appointment: Court of Appeal for Ontario

Photo Credit: Philippe Landreville, Supreme Court of Canada Collection

The Honourable Mr. Justice Louis LeBel

Date of birth: Nov. 30, 1939
Home province: Quebec
Appointed on the advice of: PM Jean Chrétien
Date appointed: Jan. 7, 2000
Mandatory retirement date: Nov. 30, 2014
Law school: Universit� Laval / University of Toronto
Position before appointment: Quebec Court of Appeal

Photo Credit: Philippe Landreville, Supreme Court of Canada Collection

The Right Honourable Beverley McLachlin, P.C. Chief Justice of Canada

Date of birth: Sept. 7, 1943
Home province: British Columbia
Appointed on the advice of: Mulroney (as puisne justice) / Chrétien (as chief justice)
Date appointed: March 30, 1989 / Jan. 7, 2000
Mandatory retirement date: Sept. 7, 2018
Law school: University of Alberta
Position before appointment: British Columbia Court of Appeal / Puisne Justice of the Supreme Court

Photo Credit: Andrew Balfour Photography, Supreme Court of Canada Collection