Some big-name losses in this election include Bloc Québécois leader Gilles Duceppe, Toronto NDP candidate Olivia Chow and Chris Alexander, who was the minister of citizenship and immigration.

The NDP lost some top MPs in Peter Stoffer, Megan Leslie, and Paul Dewar.

On the Liberal side, rookies Bill Blair won in Scarborough Southwest, Seamus O'Regan won in St. John's South-Mount Pearl and Hedy Fry has been re-elected in B.C.

Green Party Leader Elizabeth May won her seat in B.C. 

Top Conservatives defeated:

  • Tim Uppal, minister of state for multiculturalism — Defeated in Edmonton Mill Woods, Alta.

  • Leona Aglukkaq, minister of the Canadian Northern Economic Development Agency, minister for the Arctic Council, minister of the environment — Defeated in Nunavut.

  • Gary Goodyear, minister of state (federal economic development agency for southern Ontario) — Defeated in Cambridge, Ont. 

  • John Duncan, minister of state — Defeated in Courtenay-Alberni, B.C.

  • Greg Rickford, minister for the federal economic development initiative for northern Ontario, minister of natural resources — Defeated in Kenora, Ont.

  • Paul Calandra, a top MP — Defeated in Markham-Stouffville, Ont.

  • Julian Fantino, associate minister of national defence — Defeated in Vaughan-Woodbridge, Ont.

  • Kerry-Lynne Findlay, minister of national revenue — Defeated in Delta, BC.

  • Joe Oliver, minister of Finance — Defeated in Eglinton-Lawrence, Ont.

  • Chris Alexander, minister of citizenship and immigration — Defeated in Ajax, Ont.

  • Bal Gosal, minister of state (sport) — Defeated in Brampton Centre, Ont.

  • Ed Holder, minister of state (science and technology) — Defeated in London West, Ont.

  • Bernard Valcourt, aboriginal affairs and northern development minister — Defeated in Madawaska-Restigouche, N.B.

  • Gail Shea, fisheries and oceans minister — Defeated in Egmont, PEI.
     
  • Rob Moore, minister of state (Atlantic Canada Opportunities Agency) — Defeated in Fundy Royal, N.B.
Question Period 20130426

Paul Dewar lost Ottawa Centre for the first time in 11 years to Liberal Catherine McKenna. (Sean Kilpatrick/Canadian Press)

Top Conservatives re-elected:

  • Alice Wong, minister of state (seniors) — Won in Richmond Centre, B.C.

  • ​Ed Fast, minister of international trade — Won in Abbotsford, B.C. 
  • Diane Finley, minister of public works and government services — Won in Haldimand-Norfolk, Ont.
  • Denis Lebel, minister of the Economic Development Agency of Canada for Quebec — Won in Lac-Saint-Jean, Que.
  • Kellie Leitch, minister of labour, minister of status of women — Won in Simcoe-Grey, Ont.
  • Erin O'Toole, minister of veterans affairs — Won in Durham, Ont.
  • Rob Nicholson, minister of foreign affairs — Won in Niagara Falls, Ont.
  • Lisa Raitt, minister of transport — Won in Milton, Ont.
  • Gerry Ritz, minister of agriculture and agri-food — Won in Battlefords-Lloydminster, Sask.
  • Michelle Rempel, minister of state for western economic diversification  — Won in Calgary Nose Hill, Alta.
  • Jason Kenney, defence minister, minister for multiculturalism — Won in Calgary Midnapore, Alta.
  • Kevin Sorenson, minister of state for finance — Won in Battle River-Crowfoot, Alta.
  • Pierre Poilievre, minister of employment and social development, minister of democratic reform — Won in Carleton, Ont.
  • Candice Bergen, minister of state (social development) — Won in Portage-Lisgar, Man.
  • Maxime Bernier, minister of state (small business and tourism, and agriculture) — Won in Beauce, Que.
  • Steven Blaney, minister of public safety and emergency preparedness — Won in Bellechasse-Les Etchemins-Lévis, Que. 
  • Rona Ambrose, health minister — Won in Sturgeon River-Parkland, Alta.
  • Tony Clement, president of the Treasury Board — Won in Parry Sound-Muskoka, Ont.
  • Peter Van Loan, government leader in the House of Commons — Won in York-Simcoe, Ont.
House of Commons 20150618

Aboriginal Affairs Minister Bernard Valcourt was one of the first Cabinet ministers to lose his seat in this election. (Fred Chartrand/Canadian Press)

Top Liberals elected:

  • Bill Casey won his seat in Cumberland-Colchester, NS.
  • Carla Qualtrough won in Delta, defeating Conservative MP Kerry-Lynne Findlay.
  • Bill Blair won in Scarborough Southwest, Ont.
  • Seamus O'Regan won in St. John's South-Mount Pearl, Nfld.
  • Hedy Fry has been re-elected in Vancouver Centre, B.C.

Top NDP candidates defeated:

Top NDP candidates elected:

  • Ruth Ellen Brosseau — Won in Berthier-Maskinongé, Que.

Andrew Scheer, Speaker of the House, has been re-elected in Regina-Qu'Appelle.

Former ministers Christian Paradis, John Baird, Shelly Glover and James Moore are not running. In July, former minister Lynne Yelich did not win the Conservative nomination for the Saskatchewan-Grasswood riding.

Corrections

  • An earlier version of this story said former minister of international development Christian Paradis was seeking re-election for the Conservative Party. In fact, Paradis was not seeking re-election. An earlier version of this story also said Lisa Raitt won in Calgary Nose Hill, Alta. In fact, she won in Milton, Ont.
    Oct 20, 2015 1:15 AM ET