Of the 11 NDP cabinet members running in Tuesday's election, only five will be returning to Province House. Sterling Belliveau of Queens-Shelburne, Denise Peterson-Rafuse of Chester-St.Margaret's, Maureen MacDonald of Halifax Needham, Frank Corbett of Cape Breton Centre and Dave Wilson in Sackville-Cobequid were re-elected in Tuesday's election as the Liberals secured a strong majority government.

NDP stalwart John MacDonell, who first took office in 1998, was defeated in his riding of Hants East. He lost to Liberal Margaret Miller. Attorney General and Minister of Justice Ross Landry lost his riding to the Progressive Conservative's Pat Dunn.

Here is a list of cabinet ministers and how they fared in their districts:

District Minister Portfolio Result
Queens-Shelburne Sterling Belliveau Minister of Environment, Minister of Fisheries and Aquaculture Re-elected
Cape Breton Centre Frank Corbett Minister of Labour and Advanced Education
Minister of Immigration
Minister responsible for the Apprenticeship and Trades Qualifications Act
Minister responsible for the Workers’ Compensation Act
Re-elected
Kings South Ramona Jennex Minister of Education and Early Childhood Development
Minister responsible for Youth
Defeated
Pictou Centre Ross Landry Attorney General and Minister of Justice
Provincial Secretary
Minister responsible for the Elections Act
Minister responsible for the Human Rights Act
Minister responsible for the Regulations Act
Minister responsible for Part II of the Workers’ Compensation Act
Minister responsible for the Retail Business Uniform Closing Day Act
Minister responsible for the Nova Scotia Police Complaints Commissioner
Minister responsible for the Nova Scotia Police Review Board
Defeated
Halifax Needham Maureen MacDonald Minister of Finance
Minister of African Nova Scotian Affairs
Minister responsible for the Credit Union Act
Minister responsible for the Liquor Control Act
Minister responsible for the Nova Scotia Liquor Corporation
Minister responsible for the Securities Act
Minister responsible for the Utility and Review Board Act

Re-elected

Hants East John MacDonnell Minister of Agriculture
Minister of Service Nova Scotia and Municipal Relations
Minister responsible for the Maritime Provinces Harness Racing Commission Act
Minister responsible for Part II of the Gaming Control Act
Minister responsible for the Residential Tenancies Act
Defeated
Pictou West C.L. Parker Minister of Natural Resources
Minister of Energy
Defeated
Chester-St. Margaret's Denise Peterson-Rafuse Minister of Community Services
Minister of Seniors
Minister responsible for the Disabled Persons’ Commission Act
Re-elected
Halifax Citadel-Sable Island Leonard Preyra Minister of Communities, Culture, and Heritage
Minister responsible for Part I of the Gaming Control Act
Minister responsible for the Heritage Property Act
Defeated
Antigonish Maurice Smith Minister of Transportation and Infrastructure Renewal
Minister of Gaelic Affairs
Minister responsible for the Insurance Act
Minister responsible for the Sydney Steel Corporation Act
Minister responsible for the Sydney Tar Ponds Agency (NS)
Defeated
Sackville-Cobequid Dave Wilson Minister of Health and Wellness
Minister of Acadian Affairs
Re-elected